Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Placebový efekt neboli placebo efekt je reakce organismu na placebo, ať už v pozitivním (ve většině případů) nebo negativním slova smyslu. Po podání placeba mohou příznaky nějakého onemocnění ustoupit, nebo se naopak mohou vyskytnout jevy, které pacient považuje za vedlejší účinky léčby. Placebový efekt vzniká na základě víry pacienta v účinnost léčby. Roli může hrát i konkrétní léčebný postup, empatický přístup lékaře apod.

Placebo je neúčinná látka, která se používá místo skutečného léku testovaného v klinické studii, takže pacienti nevědí, zda jsou v léčené skupině nebo v kontrolní skupině. Termín „placebo“ se však používá rovněž pro neúčinné léky, které pacient dostává zároveň s ujištěním, že mu pomohou při určitém onemocnění. Odvozené přídavné jméno je placebový. Viz také placebový efekt.

Termický efekt potravy neboli TEF (zkratka pochází z anglického názvu thermic effect of food) je energie, kterou tělo spotřebuje k trávení potravy. TEF činí přibližně 8–10 % celkového energetického výdeje. Hodnota TEF se používá zejména při výpočtech spotřeby energie v lidském těle. Viz také celkový energetický výdej.

Jojo efekt je označení pro situaci, kdy po skončení diety se člověk rychle vrátí na původní váhu, nebo dokonce přibere nad původní hmotnost. Tělo totiž na nízký příjem potravy reaguje snížením bazálního energetického výdeje (BMR) a odbouráváním svalové hmoty, zvláště pak při nedostatku tělesné aktivity. Toto zpomalení metabolismu pak přetrvává i po skončení diety. To znamená, že tělo bude v klidu spotřebovávat méně energie, než tomu bylo před dietou. Pokud se člověk po skončení diety vrátí k obvyklému způsobu stravování, jeho hmotnost se začne rychle zvyšovat. K úspěšnému snížení hmotnosti a jejímu dlouhodobému udržení je proto nutná trvalá změna stravovacích a pohybových návyků.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků